!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '434198027831017'); fbq('track', 'PageView');
Najpopularniejsze typy drożdży gorzelniczych
Najpopularniejsze typy drożdży gorzelniczych

Proces wytwarzania domowego wina, wódki, piwa czy innych alkoholi wymaga użycia odpowiedniego rodzaju produktów wysokiej jakości. Jednym z nich są drożdże gorzelnicze. To również od ich doboru będzie zależał smak i właściwości przygotowanego trunku - te jednokomórkowe grzyby mają kluczową rolę dla przebiegu procesu fermentacji alkoholowej.

Fermentacja alkoholowa polega na rozkładzie węglowodanów przez enzymy wytwarzane przez specjalnie wyselekcjonowane szczepy drożdży. Węglowodany rozkładają się na alkohol etylowy i dwutlenek węgla (stąd w początkowej fazie produkcji pojawiają się bąbelki), ale do produktów ubocznych tego procesu należą również estry, które mają niemały wpływ na walory zapachowe i smakowe wytwarzanego napoju alkoholowego. Dlatego też warto bardzo starannie podejść do kwestii wyboru drożdży gorzelniczych.

domowa śliwowica

Ile jest rodzajów drożdży gorzelniczych?

Rodzaj wybranych drożdży zależeć będzie w głównej mierze od tego, jaki rodzaj alkoholu i z jakich składników zamierzamy przygotować, ale także od tego, w jak krótkim czasie chcemy osiągnąć oczekiwany efekt, czyli nastaw o konkretnej zawartości alkoholu. Warto również wiedzieć, że producenci oferują drożdże przeznaczone do użycia w niższych i wyższych temperaturach, co pozwala na przygotowanie nastawu także w czasie letnich upałów.

Generalnie drożdże gorzelnicze możemy podzielić na trzy typy w zależności od rodzaju nastawu i przygotowywanego alkoholu. Należą do nich drożdże do nastawów cukrowych, drożdże do nastawów owocowych oraz drożdże do zacierów z ziemniaków lub zbóż. Różnice te wynikają z właściwości składników użytych do produkcji alkoholi. Omówmy teraz najważniejsze rozbieżności występujące między tymi typami drożdży, sposób ich wykorzystania oraz dostępne warianty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl