!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '434198027831017'); fbq('track', 'PageView');
Domowe nalewki i likiery - praktyczny poradnik

Nalewki i likiery własnej produkcji są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również, według znawców medycyny ludowej, zdrowe. Przypisuje się im moc podnoszenia odporności, leczenia infekcji wirusowych, poprawiania funkcjonowania układu sercowo - naczyniowego i wiele innych. Z poniższego wpisu dowiecie się jak zrobić nalewkę i likier krok po kroku. Jakie składniki wybrać do nich? W jaki sposób, gdzie i jak długo można je przechowywać? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat.

domowa nalewka w karafce

Czym są nalewka i likier?

Nalewka to wyciąg z owoców, orzechów, ziół, kwiatów lub korzeni, którą sporządza się na bazie alkoholu. Jego zawartość waha się w granicach 40 - 45%. Niektóre z jej rodzajów można posłodzić cukrem albo miodem. Gotowa nalewka jest niezwykle aromatyczna, smaczna i klarowna.

Likier natomiast przygotowuje się z kawy, czekolady, mleka, owoców i innych składników. Zawartość alkoholu w likierze wynosi od 18 do aż 50%. Czym różni się on od nalewki? Przede wszystkim jest bardziej gęsty i słodszy. Poza tym jednak sposób przygotowania obydwu napojów jest bardzo podobny.

Nalewki domowe - najważniejsze zasady ich przygotowania

Z pewnością pokochacie przygotowywane samodzielnie nalewki. Przepisy na nie są naprawdę proste, a sposób przygotowania nie jest przesadnie skomplikowany. Dzięki temu może je robić nawet osoba niedoświadczona. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach. Oto one:

  • jeśli robisz nalewki z owoców, wybieraj tylko te naprawdę dojrzałe. Zarówno niedojrzałe, jak i lekko nadpsute mogą zepsuć smak całego napoju
  • nalewka z ziół będzie najsmaczniejsza, jeśli wykorzystasz świeże, nie suszone, zioła
  • alkohol również powinien być najwyższej jakości i pochodzić ze sprawdzonego źródła. Możesz używać wódki i spirytusu, w zależności od tego jak mocną nalewkę chcesz uzyskać
  • nalewka jest najlepsza, jeśli odfiltrujemy z niej powstały osad - możesz użyć do tego celu specjalnych sączków do filtracji, worków filtracyjnych lnianych lub czystej gazy złożonej kilkakrotnie
  • nalewkę należy przygotowywać i przechowywać tylko w szklanych butelkach - plastikowe zupełnie nie nadają się do tego celu. Zanim więc przystąpisz do pracy, upewnij się, że posiadasz odpowiednią ilość szklanych karafek, beczułek i galonów
  • tuż po zalaniu alkoholem pojemnik należy przechowywać w ciepłym miejscu. Natomiast po przefiltrowaniu i przelaniu do butelek lub karafek, trzeba odstawić je w chłodne miejsce.

Oto kilka sprawdzonych przepisów.

Nalewka z truskawek

Idealna dla miłośników słodkich, niesamowicie aromatycznych trunków. Doskonale klarowna nalewka o pięknym kolorze. Przepis ten jednak można modyfikować i wybrać inne owoce - pigwę, maliny, gruszki, śliwki, mirabelki, aronię, jeżyny, a nawet pomarańcze i jarzębinę. Lista składników:

  • truskawki - 1kg (powinny być umyte i osuszone, świeże, dojrzałe i pozbawione szypułek),
  • miód wielokwiatowy lub lipowy - 400 ml,
  • wódka - 1l.

Czyste, osuszone owoce umieszczamy w dużym słoju i zalewamy alkoholem. Jeśli nie masz wódki, możesz użyć około 750 ml spirytusu i z dodatkiem jednej szklanki wody. Odstawiamy słój w ciepłe, nasłonecznione miejsce na czas około dwóch tygodni. Po tym czasie truskawki stracą swój kolor, a tzw. nalew czerwony. Odlewamy płyn, a owoce zalewamy miodem i ponownie odstawiamy w jasne, ciepłe miejsce na kolejne 2 tygodnie, a każdego dnia potrząsamy delikatnie słojem. Syrop przelewamy do nalewu, odstawiamy na 7 dni, filtrujemy i zlewamy do karafek lub butelek. Tak przygotowaną nalewkę przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu przez około 3 miesiące - po tym czasie będzie idealna.

Nalewka z pigwy

Wyjątkowo popularna i lubiana w polskich domach nalewka z pigwy jest nie tylko pyszna, ale ma także dużą ilość witaminy C. Ma lekko kwaśny smak, a więc trzeba z nią uważać - łatwo przesadzić. Jest w dodatku bardzo łatwa do zrobienia. Jeśli chcesz taki właśnie trunek przygotować, pamiętaj, że owoce inne niż jagody należy zawsze przed umieszczeniem w słoju pokroić na mniejsze kawałki lub plastry. A oto lista składników i sposób przygotowania:

  • 1 kg owoców pigwy,
  • 1 kg cukru,
  • 1 l spirytusu,
  • 500 ml wódki,
  • 250 ml wody.

Dojrzałe w słońcu owoce pigwy myjemy, osuszamy, usuwamy gniazda nasienne. Następnie kroimy na małe kawałeczki i wrzucamy do wcześniej przygotowanego słoja. Wlewamy alkohol i odstawiamy na 4 tygodnie w nasłonecznione miejsce. Przelany do osobnego słoika nalew zasypujemy cukrem z wodą i po kolejnych 2 tygodniach filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Nalewka z pigwy powinna dojrzewać długo - nawet 6 miesięcy. Bynajmniej nie dlatego, że przed ich upływem nie jest gotowa. Po prostu z każdym tygodniem staje się jeszcze lepsza. Odwrotnie niż w przypadku innych owoców, pigwę można zalewać kilka razy - mają wyjątkowo intensywny smak.

Likiery - jak je przygotować?

Teraz przedstawimy Wam dwa pomysły na przepyszne likiery. To doskonała propozycja dla tych z Was, którzy lubią napoje alkoholowe o delikatnym smaku, aksamitnie gęste i lekko słodkie. Likiery rozgrzewają i wspaniale łączą się ze słodkimi deserami. Ich przygotowanie jest proste - musimy dysponować jedynie składnikami wysokiej jakości oraz czystymi naczyniami do przygotowania i przechowywania gotowego napoju.

Likier kawowy

Idealny dla miłośników kawy, likier kawowy pobudza i rozgrzewa, dobrze jest więc mieć go w spiżarni w okresie jesieni i zimy. Lista składników i sposób przygotowania przedstawiają się następująco:

  • 250 ml ciepłej, mocnej kawy - koniecznie parzonej, rozpuszczalna nie będzie dostatecznie aromatyczna;
  • 250 ml wody - możesz zastąpić ją mlekiem skondensowanym albo słodką śmietaną. Taki likier będzie słodszy i łagodniejszy w smaku, ale również znacznie gęstszy;
  • 1 szklanka cukru;
  • cukier waniliowy - 1 paczuszka;
  • 1 łyżka stołowa mocnego kakao;
  • 250 ml wódki;
  • 130 ml rumu.

Kawę, cukier, cukier waniliowy i kakao mieszamy aż do rozpuszczenia wszystkich składników, dolewamy wodę i znów mieszamy. Kiedy mieszanka ostygnie, dodajemy alkohol i po ponownym wymieszaniu, przelewamy do czystych butelek czy karafek. Tak przygotowany likier powinien minimum 2 tygodnie odstać. Doskonale smakuje z mlekiem.

Likier kukułka

To zdecydowanie hit ostatnich lat. Mocno słodki likier kukułka ma wyjątkowy smak legendarnych już cukierków. Sposób przygotowania jest jeszcze prostszy niż w przypadku poprzednich opisanych trunków. Oto lista potrzebnych składników:

  • cukierki Kukułka - ok. 600 g;
  • wódka - 500 ml.

Zblenduj cukierki bardzo drobno, wsyp do słoja i zalej wódką. Po kilku tygodniach likier będzie gotowy. Warto podawać go z mlekiem.

Jak widzisz, likiery i nalewki domowe nie są trudne do przygotowania. Jedyne, czego potrzebujesz, to składniki (wszystkie są łatwo dostępne) oraz czyste naczynia i trochę czasu. Warto przygotować nalewki w różnych wariantach i mieć zawsze w spiżarni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl